Kup książkę

Twój przewodnik po życiu – strona pełna porad

Pasta do zębów z fluorem czy bez?

dziewczyna z czerwono-białą szczoteczką do zębów w ustach

Większość dostępnych past do zębów zawiera w składzie fluor. Jego stosowanie niesie ze sobą wiele korzyści i pomaga utrzymać zdrowie zębów. Część osób regularnie korzysta jednak z past pozbawionych fluoru. Dlaczego fluor obecny w pastach budzi tyle kontrowersji? 

Fluor w pastach przeciwpróchniczych

Pasty chroniące przed rozwojem próchnicy zazwyczaj zawierają fluor. Występuje on w postaci różnych soli, np. fluorku sodu lub aminofluorku. Fluor to składnik mineralny, który wpływa na proces mineralizacji szkliwa. Wzmacnia zęby i pomaga utrzymać ich zdrowie. Pasty na próchnicę zawierające fluor, których szeroki wybór znaleźć można na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/pasty-na-prochnice-zebow.html zwiększają odporność zębów na czynniki, które sprzyjają rozwojowi próchnicy. Dzięki tym właściwościom, pasty z fluorem są powszechnie rekomendowane w celu zapobiegania i wspomagania leczenia próchnicy. Warto zwracać uwagę na zawartość fluoru w wybranym produkcie. U kilkuletnich dzieci stężenie fluoru powinno wynosić ok. 1000 ppm, po 6 roku życia 1450 ppm, a u dorosłych może być jeszcze wyższe.

Pasta do zębów bez fluoru – kiedy ją stosować?

Pasty do zębów bez fluoru dostępne są na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/pasty-do-zebow-bez-fluoru.html. Fluor jest składnikiem, który budzi spore kontrowersje. Część rodziców obawia się stosowania past do mycia zębów z fluorem, ze względu na ryzyko jego połknięcia przez dziecko. Rzeczywiście, zbyt duża dawka fluoru może być niebezpieczna. Może grozić ostrym lub przewlekłym zatruciem. U dzieci, ze względu na stosunkowo niewielką masę ciala, łatwiej dochodzi do zatrucia fluorem niż u osób dorosłych. Z tego względu, część rodziców myjąc dzieciom zęby korzysta z pasty bez fluoru do momentu, aż maluch będzie w stanie samodzielnie wypluć pastę. 

Ogólnie zaleca się jednak korzystanie z pasty z fluorem już od pojawienia się pierwszego zęba mlecznego. Kluczowa jest jednak ilość pasty, która w pierwszym okresie życia powinna być śladowa. U dzieci w wieku 3-6 lat wskazane jest jednorazowe korzystanie z pasty w ilości odpowiadającej ziarnku grochu.

Przy stanach zapalnych dziąseł zaleca się stosowanie pasty o właściwościach przeciwzapalnych. Dostępne są też pasty ze składnikami antyseptycznymi i wspomagającymi regenerację śluzówki. Pasty te często chronią również przed krwawieniem z dziąseł. Przykładowe produkty pomocne przy stanie zapalnym dziąseł znaleźć można na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/pasty-na-zapalenie-dziasel.html